روان شناسی

روان شناسی / شعر و داستان

روان شناسی

روان شناسی / شعر و داستان

روز جهانی چپ دست ها

پنجشنبه, ۲۲ مرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۳۵ ب.ظ

امروز 13 آگوست (22 مرداد ماه) روز جهانی چپ دست هاست که از سال 1977(1355) به این نام شناخته شده است.
شاید در برخورد اول عجیب به نظر برسد که در کنار روزهای مهم دیگری مثل روز جهانی زنان، ایدز، عدالت اجتماعی و ... روزی برای چپ دست ها هم وجود دارد.اما اگر کمی دقیق شویم و عمیق تر به مسئله نگاه کنیم، متوجه نکاتی می شویم که اهمیت این مسئله را روشن می کنند.
مثلا خیلی دیده ایم که در جلسات امتحان در مدارس و دانشگاه ها، افراد چپ دست تا یک دقیقه مانده به شروع آزمون دنبال صندلی مناسب می گردند و در اکثر مواقع هم در همان صندلی راست دست می نشینند.
از اهداف نام گذاری این روز این موارد ذکر شده است:
1)انتقاد به این که ابزار ها و امکانات موجود در جامعه برای راست دست ها طراحی شده است و چپ دست ها باید از این ابزار ها استفاده کنند.
مثل صندلی های یک دسته، قوانین راهنمایی و رانندگی، صندلی راننده خودرو و ... .
2)مبارزه با افکار خرافی که در مورد چپ دست ها وجود دارد مثل: دست چپ دست شیطان است!
حتی برخی خانواده ها  دید خوبی نسبت به چپ دست شدن فرزندشان ندارند و سعی می کنند تا با انجام اعمالی نظیر بستن دست چپ فرزندشان او را تحریک و وادار به راست دست شدن کنند.
در جامعه های گوناگون، ۷۰ تا ۹۰ درصد جمعیت، راست دست و دیگران چپ دست هستند. درصد بسیار کمی نیز توانایی به کار بردن هر دو دست را دارند.
اصولا اقلیت ها در وضعیت نامناسب تری نسبت به اکثریت قرار دارند و این در مورد چپ دست ها هم چنان که بررسی شد صادق است، اما سازمان ها و انجمن های مربوط سعی در بهبود این اوضاع دارند که موفقیت های بسیاری هم داشته اند، خصوصا در کشور های توسعه یافته.
امروزه کمتر آن دید خرافی و منفی نسبت به چپ دست ها وجود دارد حتی نگاه مردم مثبت هم شده است.مثلا مطالب فراوانی صرف نظر از درست یا نادرست بودنشان دیده و شنیده می شود که افراد چپ دست قابلیت ها و ویژگی های خاص زیادی دارند. هم چنین مطالب زیادی در مورد افراد مشهور جهان که چپ دست هستند و تعدادشان هم کم نیست وجود دارد.

به هر حال با وجود تلاش های زیادی که انجام گرفته هنوز هم مشکلات زیادی خصوصا در جوامع توسعه نیافته وجود دارد که نیاز به فعالیت انجمن ها را به منظور احقاق حقوق افراد چپ دست می طلبد.

نظرات  (۲)

نمیدونستم همچین روزی هست!
پاسخ:
سلام،
بله خیلی در موردش صحبت نشده متاسفانه.
من چپ دستم تو ایران یا بهتر بگم تو دنیا هیچی انگار برای راحتی ما ساخته نشده صندلی اتومبیل قیچی شاید بخندید حتی شما راست دستا که راحت می تونید میوه ها رو پوست بکنید ما نمی تونیم ماوس رایانه... ولی در کل روز جهانی چپ دستها مبارک
پاسخ:
بله متاسفانه فعلا این طوریه

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی